Jak działa

 
Czym jest system automatycznego nawadniania?
003-1
006
007
015-1
Globalne zmiany klimatyczne (efekt cieplarniany) powodują brak odpowiedniego nawadniania roślin w sposób naturalny dlatego automatyczny system wyrównuje straty i przywraca właściwy poziom wody według ich naturalnych potrzeb.

System automatycznego nawadniania składa się ze:
  • źródła wody,
  • sieci podziemnych rurociągów,
  • urządzeń zraszających (zraszacze wynurzalne, linie kroplujące),
  • automatyka sterująca (sterownik, zawory elektromagnetyczne, czujnik deszczu).
Źródło wody
Źródłem wody dla systemu nawadniającego może być studnia lub woda wodociągowa, w niektórych przypadkach może to być też woda ze stawu lub z innych zbiorników wody. Woda musi być czysta (pozbawiona mechanicznych zabrudzeń).

Sieć rurociągów podziemnych wykonana jest z rur PE-16-63 mm PN 6-10, osadzonych w gruncie na głębokości od 20 do 50 cm. Rury połączone są ze sobą specjalnymi kształtkami, szczelnie izolując cały układ. Instalowanie sieci rurociągów odbywa się w ogrodach właśnie zakładanych, jak i już istniejących. W tych ostatnich za pomocą specjalnej metody nie naruszając istniejącej szaty roślinnej.

Urządzenia zraszające są to zraszacze wynurzalne o dyszy stałej lub obrotowej o różnych promieniach zraszania oraz zmiennych trajektoriach lotu wody. Zraszacze wynurzalne o stałej dyszy posiadają promień wylewu wody od 1 m do 6 m. Zalecane są do nawadniania niewielkich trawników, rabat kwiatowych oraz krzewów. Zraszacze wynurzalne o dyszach obrotowych wylewają wodę od 4 m do 30 m, dlatego używane są dla zraszania większych powierzchni trawiastych. Linie kroplujące używane są dla dostarczenia wody bezpośrednio do korzeni krzewów.

Automatyka sterująca w jej skład wchodzi niewielki sterownik zasilany prądem (220-230 V), połączony jest on z elektrozaworami i z czujnikiem deszczu. Praca jego polega na wysłaniu w odpowiednim czasie impulsu elektrycznego (24 V) na cewkę zaworu elektromagnetycznego powodując jej otwarcie lub zamknięcie. Czujnik deszczu jest to urządzenie współpracujące ze sterownikiem i zaworami elektromagnetycznymi, pochłania opad atmosferyczny i odcina energie zasilającą zawory, natomiast po ustąpieniu opadów wysycha, z szybkością porównywalną do wysychania gleby, uruchamiając ponownie program nawadniania. Właściwie zaprogramowany sterownik z czujnikiem deszczu zapewnia bezobsługową prace systemu nawadniającego podczas całego sezonu (wiosna-jesień).